Herbicydy mogą mieć różne sposoby działania. Herbicydy zaliczane do inhibitorów pigmentu niszczą zielony pigment, czyli chlorofil w tkance liścia. Chlorofil jest niezbędny do fotosyntezy, a jeśli jest to uniemożliwione, rośliny umierają. Te herbicydy są często opisywane jako herbicydy wybielające, ponieważ powodują, że nowe liście stają się żółte lub białe. Te herbicydy są wchłaniane przez korzenie i przenoszone do tkanki pędów, gdzie hamują produkcję karotenoidów, substancji chroniących cząsteczki chlorofilu, które sprawiają, że rośliny są zielone. Bez karotenoidów chlorofil ulega zniszczeniu. Inne popularne herbicydy to inhibitory enzymów, regulatory wzrostu.
Jak działają herbicydy na chwasty
Chwasty po kontakcie z takimi herbicydami szybko żółkną lub bledną, a potem wysychają. Efekty działania tych herbicydów są szybkie, jednak korzenie chwastów wieloletnich są rzadko zabijane, ponieważ te herbicydy zwykle nie przenoszą się do korzeni. Herbicydy są nie tylko pomocne w rolnictwie, ale mogą również pomóc w uniknięciu rozprzestrzeniania się roślin na poboczach dróg, co może potencjalnie prowadzić do wypadków drogowych. Stosuje się również preparaty chwastobójcze na terenach miejskich, w parkach, aby utrzymywać piękne i zdrowe krajobrazy, wolne od chwastów i innych niepożądanych roślin.
Herbicydy z kategorii regulatorów wzrostu oraz inhibitorów enzymów są bardzo specyficzne dla upraw. Zbiornik opryskiwacza należy dokładnie wyczyścić przed użyciem opryskiwacza na potencjalnie podatnej uprawie. Bardzo ważne jest rozważenie podatności przyszłych upraw płodozmianowych przed zastosowaniem herbicydów z tej grupy. Chwasty zazwyczaj żółkną i wysychają w około 14 dni, w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu, rodzaju mieszanki i gatunku chwastu. Możemy zatem w dość krótkim czasie wyeliminować chwasty z upraw.
Szeroki wybór skutecznych herbicydów można znaleźć na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-na-wiosne-zboza-ozime/. Herbicydy mogą być selektywne i działać tylko na określony typ roślin, przykładowo trawiaste lub dwuliścienne, bądź nieselektywne, tak zwane powalające, które zabijają wszystkie rośliny, z którymi wejdą w kontakt. Ważny jest zatem odpowiedni dobór preparatów zgodnie z zapotrzebowaniem.